A mai Főzőiskolában bemutatom, hogyan készítsünk gyōzát. Ez a húsos batyu némileg hasonlít a bócra, azonban mégis más, mindjárt meg is látjátok, miben. A receptet kedves tanárnőmtől tanultam, a videón is ő mutatja be, hogyan kell a végén összenyomkodni a batyu tésztáját. Lássuk mire lesz szükségünk!
A tésztához:
- 220 g kenyérliszt
- 100 g búza finomliszt
- pár csipet só
- langyos víz
A húsos keverékhez:
- 500 g darált sertéshús
- 250 g zsenge káposzta (kihagyható)
- 2-3 szál újhagyma a zöldjével együtt
- 3 fej fokhagyma
- só, bors, szezámolaj
A szószhoz:
- szójaszósz
- ecet
- szezámolaj
- chili krém (kihagyható)
Először készítsük el a tésztát: borítsuk az összes hozzávalót egy tálba, és gyúrjuk addig, ameddig egynemű, puha de nem ragadós tésztát kapunk. Ha szükséges, adagoljunk hozzá plusz vizet vagy finomlisztet. Ha elkészült, takarjuk le egy tiszta konyharuhával, és pihentessük kb. 20 percig.
Mialatt a tészta pihen, lássunk neki a húsos keveréknek: vegyünk elő egy másik tálat, és tegyük bele a darált sertéshúst. Vágjuk apróra a káposztát, a hagymát és a fokhagymát. Adjuk hozzá a húshoz, majd sózzuk, borsozzuk és csöpögtessünk rá egy kicsi szezámolajat. Vigyázat! A szezámolajnak elég erős az íze, úgyhogy csak óvatosan adagoljuk!
Csak úgy, mint a bóc töltelékét, trutymákoljuk kezünkkel addig, ameddig egyenletesen eloszlik a masszában minden.
Vegyünk elő egy nyújtódeszkát és egy nyújtófát. A deszkát szórjuk be finomliszttel, és kicsit gyúrjuk át rajta a tésztánkat. Fogjunk egy éles kést és vágjuk félbe a tésztát. A feleket még egyszer hasítsuk ketté, és az így kapott gombócokat megint ketté, a végén összesen 8 kis gombóc kell hogy díszelegjen a deszkán. Fogjunk meg egy szimpatikus gombócot, és formáljunk belőle egy hengert. Ezt a hengert vágjuk 5 szeletre, a szeleteket pedig nyújtsuk ki kör alakú lapokra. A bóc tésztájával ellentétben itt nem probléma, ha középen nem marad vastagabb, a hangsúly inkább azon van, hogy a szélek jó vékonyak legyenek.
Ezt a műveletet ismételjük addig, ameddig az összes tészta át nem lényegült kör alakú lapocskákká. A gyōza készítésének ez a legutálatosabb szakasza, de ne aggódjatok, innentől jön a móka és a kacagás.
Vegyünk elő egy kisebb tálkát, és töltsük meg vízzel. Fogjuk meg az első, kezünk ügyébe eső tésztát, helyezzük a bal tenyerünkre és halmozzunk rá egy villányit a húsos keverékből. Jobb kezünk bármelyik ujjával (én a mutatót ajánlanám) vizezzük be félkörben a tészta szélét, s a videón látható módon hajtogassuk össze a batyut.