"Egy őrült hangvételű, kellemes blog"

Hereföld blog

Abe Kōbō könyvek - Szorongás, lázálom, és ráknépség 1.rész

2010. április 06. - Dharman

Ma, holnap és holnapután egy-egy olyan könyvet mutatnék be Nektek, melyeket már csak többnyire könyvtárakban és antikváriumokban lelhettek fel. Mindezek ellenére én tiszta szívvel ajánlom mindenkinek a most következő műveket, melyek számomra is nagyon sok kellemes és rémisztő pillanatot okoztak.

A negyedik jégkorszak

Eredeti cím: 第四間氷期, Daiyon kampyōki
Japán kiadás dátuma: 1959
Magyar kiadó: Móra kiadó (Kozmosz Fantasztikus Könyvek)
Magyar kiadás dátuma: 1969
Fordító: Karig Sára

„De a jövőnek, amely még el sem kezdődött, még sincs joga ítélkezni a jelen fölött.”

A könyv főhőse Katsumi professzor, aki a nem olyan távoli, de számunkra már elképzelhetetlen jövőben kifejleszt egy gépet, ami képes feltárni a jövőt. Nagy verseny zajlik az oroszokkal, mert már ők is létrehoztak egy ilyet. A gép elkészítése után a professzorra vár a feladat, hogy tesztelje. Társával kiválasztanak egy tesztalanyt, aki mit sem sejt az egészről, ám szerencsétlenségükre ezt az embert még aznap meggyilkolják és a professzor társával (Jorikivel) egyetemben gyanúba keveredik. Eltökéli, hogy a gép segítségével fogják megoldani a bűntényt. Ez a döntés (bár lehet előre elrendeltetett) furcsaságok láncolatát indítja el és Katsumi professzor élete egy csapásra megváltozik. Névtelen hívásokat kap, emberek követik és a családi életében is történnek változások. Munkatársai nem azok, akiknek látszanak és kibontakozik egy a világot megváltoztató terv, melynek hátterében az író egy olyan utópiát fest le, mely telít minket egyfajta egész testet átható rossz érzéssel. A könyv tartalmáról kár lenne többet írni, mert nem túl hosszú és minden egyes mondatommal hatalmas csavarokat lőnék le. Végül: mi köze a negyedik jégkorszaknak a történethez, mely egy kivételesen nagy hőségben játszódik?

A negyedik jégkorszak olyan témákat is pedzeget a maga kicsivel több, mint 200 oldalán, mint az embriókereskedelem, abortusz és a kommunizmus, mely ekkorra már a Föld országainak csaknem a felében követett társadalmi forma. Ebben a posztmodern utópiában talán nem is ezek a legfontosabb dolgok, melyeken el kellene gondolkodnunk (részint azért is, mert az író által felvetett kérdések ebben a témakörben, már biológusok által tisztázottak). A két legnagyobb kérdése talán az a műnek, hogy befolyásolhatjuk-e a jövőt és állhatunk-e a fejlődés útjába?

A bejegyzés trackback címe:

https://herefold.blog.hu/api/trackback/id/tr436582987

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása